olomoucké tvarůžky- domácí výroba z kozího mléka

Celkový počet komentářů: 6
 • olomoucké tvarůžky- domácí výroba z kozího mléka 23.08.2008 20:32:52

  Dobrý večer -raději skutečně zůstanu u svých kozých sýrů. Na rozdíl od vaší švagrové je mám dokonalé. Rada pro vaši švagrovou- používat nejen syřidlo ale i malé množství zkyslé syrovátky a dále řídit tvrdost sýra tekutým vápníkem, který se přidává, protože se částečně ničí při pasterizaci. Tekutý vápník - neboli Calcium Chloratum od firmy IVAX. Prodává se v lékarně.Sýr ve tvarovači nejen nechat vykapat , ale zatížit. K olomouckým tvarůžkům se už vracet nebudu- nemám moc ráda komplikované věci. Děkuji za odpověď. :lol:

 • olomoucké tvarůžky- domácí výroba z kozího mléka slona 17.08.2008 10:37:21

  dobrý den, určitě jsem Vás nechtěla zviklat od prima nápadu, proč to nezkusit? Ale vždycky to chce nějakou dobu na experiment a málokdy to funguje podle hesla "hop na krávu a je tele" V Lošticích byste se taky dověděla, že před 100 lety v okolí Olomouce vyráběli syrečky ve spoustě rodin a sváželi je do Olomouce na trhy (proto "olomoucké") takže proč hned házet flintu do obilí, a třeba by šla prkna na zrání naočkovat pravýma loštickýma syrečkama dodatečně. Ale znovu doporučuji Loštice, ve filmu tam popisují přesně, jak se syrečky formovaly, nechávaly zrát, kdy a v čem se omývaly a překládaly atd atd. To fakt nejde popsat. Mimochodem, švagrová dělá taky kozí sýry a stěžuje si, že sýry jsou prima, akorát že nikdy neví, co jí z toho vyleze, jestli Lučina nebo ementál. A taky dostala radu, že do toho přijde časem... Zdravím.

 • olomoucké tvarůžky- domácí výroba z kozího mléka 16.08.2008 13:22:16

  :shock: děkuji za informaci- ale nemyslela jsem že je to tak komplikované. Zůstanu tedy u výroby tradičních čerstvých koyích sýrů.

 • olomoucké tvarůžky- domácí výroba z kozího mléka slona 07.08.2008 18:22:57

  zkuste zajet do Loštic do muzea, ale program včetně instruktážního filmu je někdy (asi mimo sezónu) jen po předchozím objednání, je to nevelké muzeum a nemnoho návštěvníků. Tam pochopíte, že není tvarůžek, jako tvarůžek a všechno se předat nedá. Např. prkna pro uskladnění tvarůžků při uzrávání dostávala děvčata do svatební výbavy. Byla už použitá, takže naočkovaná tou správnou kulturou - cenné dědictví.

 • olomoucké tvarůžky- domácí výroba z kozího mléka 02.05.2008 20:09:12

  :o Vyrábím z kozího mléka sýry za pomoci syřidla , ale vím že olomoucké tvarůžky se vyrábí přidáním kyseliny mléčné. Zná někdo alespoň přibližný postup na výrobu olomouckých tvarůžků?

 • olomoucké tvarůžky- domácí výroba z kozího mléka 02.05.2008 20:09:12

  :o Vyrábím z kozího mléka sýry za pomoci syřidla , ale vím že olomoucké tvarůžky se vyrábí přidáním kyseliny mléčné. Zná někdo alespoň přibližný postup na výrobu olomouckých tvarůžků?

Celkem záznamů: 6
Přidat příspěvek k tématu olomoucké tvarůžky- domácí výroba z kozího mléka
* Povinné pole